Invalidi na mednarodnih tekmovanjih in prvenstvih v veslanju nastopajo v petih kategorijah, na paraolimpijskih igrah pa v štirih.
Oznake za omenjene kategorije so:
– ASM1x (moški enojec)
– ASW1x (ženski enojec)
– TAMix2x (mešani dvojni dvojec)
– LTAMix4+ (mešani četverec s krmarjem)
– IDMix4+ (mešani četverec s krmarjem), ki pa ne more nastopiti na POI.
Kategorijo ASM1x in ASW1x sestavljajo osebe, ki zaradi telesnih okvar pri zaveslaju lahko koristijo samo roke in ramena. Ta kategorija se imenuje A – »Arnus«, po slovensko »roke«.
V to kategorijo spadajo:
– osebe s poškodbo hrbtenjače v višini desetega tarokalnega vretenca (paraplegiki pa tudi tetraplegiki),
– osebe s cerebralno paralizo 4. stopnje po kriterijih Mednarodne zveze CPISRA.
V čolnu so fiksni sedeži z naslonom, na katerem je pas za pritrditev tekmovalca/ke preko prsnega koša z namenom, da se stabilizira zgornji del telesa in da se pri zavesljajih onemogoči kakršna koli uporaba spodnjega dela telesa. Dodatni prevez je še preko beder. Oba preveza se v sili odpneta z eno potezo roke. Čolni imajo ob straneh posebne plovce za ravnotežje in za preprečitev prevrnitve čolna.
Kategorijo TAMix2x sestavljajo osebe, ki ne morejo koristiti pomičnih sedežev, lahko pa pri veslanju koristijo trup in roke. Ta kategorija se imenuje TA – »Trunk-Arnus«, po slovensko »trup-roke«
V to kategorijo spadajo:
– osebe z obojestransko amputacijo nog v višini kolena,
– osebe z nepregibnimi kolenskimi sklepi,
– osebe s poškodbo hrbtenjače v višini prvega lumbardnega vretenca,
– osebe s cerebralno paralizo 5. stopnje po kriterijih Mednarodne zveze CPISRA.
Posadke tekmujejo v dvojnem dvojcu obvezno različnega spola. Sedeži so nepomični, tekmovalci imajo nad koleni prevez, ki onemogoča kakršno koli uporabo nog med zavesljaji.
Kategorijo LTAMix4+ sestavljajo osebe, ki ne glede na invalidnost lahko koristijo pomični sedež. Ta kategorija se imenuje LTA – »Legs-Trunk-Arnus«, po slovensko »noge, trup, roke«.
V to kategorijo spadajo:
– slabovidne osebe,
– osebe brez treh prstov na eni roki,
– osebe s cerebralno paralizo 8. stopnje po mednarodnem športnem pravilniku.
Posadke LTAMix4+ tekmujejo v četvercu s krmarjem. Sestavljajo pa ga:
– dve osebi obvezno ženskega spola,
– ne več kot dva slabovidna (obvezno zatemnjena očala tako na treningih kot tekmovanjih),
– za krmarja ni predpisan niti spol niti invalidnost.
Kategorija IDMix4+ je sestavljena podobno kot posadka LTAMix4+, vendar sodelujejo tudi osebe z zmanjšano intelektualno sposobnostjo po kriterijih Mednarodne zveze za šport oseb z intelektualnimi poškodbami iz leta 2005 (Intellectum Disability). Take sestave posadk (IDMix4+) zaenkrat še ne morejo nastopiti na POI.
Po mednarodnih pravilih veslanja za invalide je to eden od redkih športov, ki izpolnjuje vse zahteve za enakopravnost spolov in enako zastopanost obeh spolov na tekmovanjih.