»Minulo leto je bilo za nas stresno. V prvi fazi smo dobili 36.7% manj sredstev od našega financerja Fiha. Predvsem so posledice čutili naše športnice in športniki, ki so se morali prilagoditi sistemu financiranja. To se jim bo poznalo še naprej,« je predsednik ZSIS-POK Damijan Lazar ocenil leto, ki je končano. V imenu krovne športne organizacije za šport invalidov verjame v izboljšanje pogojev. Izpostavlja dobro sodelovanje z OKS, razkriva pa tudi smele organizacijske apetite.
Lazar nadaljuje z oceno leta 2014.
»Uspešni smo bili na področju strukturnih sistemov, saj smo uspeli priti v vse tri odbore Olimpijskega komiteja Slovenije, t.j. v odbor za vrhunski in tekmovalni šport, v odbor za šport za vse. Povrh vsega smo dobili še mesto v IO OKS, kar je sploh prvič, da bomo lahko aktivno sodelovali. Viden in opazen napredek smo naredili tudi na področju statusa športnikova invalidov, kar bo vidno v novem zakonu o športu, prav tako pa v letnem programu športa.«
Bo letos finančno kaj lažje?
»S strani naše financerja Fiha smo dobili nekaj več sredstev kot lani (10%), a to je še vedno manj, kot smo dobivali v preteklih letih. Smo pa bili na srečo uspešni pri mednarodnih razpisih, kjer smo uspeli s tremi. Vsi trije pa bodo omogočali novačenje mladih športnikov invalidov. Okrepili bomo sodelovanje z URI Soča in Cirius Kamnik, ki sta tudi partnerja pri dveh razpisih. Cilj je jasen – iskali bomo mlade, ki jim želimo predstaviti vadbo, v končni fazi pa povečati osnovno bazo športnikov!«
Letošnje leto bo še posebej pomembno za paraolimpijce.
»Lovijo se kvote za nastop na paraolimpijskih igrah v Riu. Želim si, da bi dosegli čim več teh kvot, da bi imeli v Braziliji vsaj 20 športnikov. S tem bi ZSIS-POK imel večji maneverski prostor za višanje prepoznavnosti športa invalidov, s tem pa bi posledično povišali tudi zanimanje potencialnih sponzorjev športa invalidov! V letu 2015 bi želel nekaj več dobrih rezultatov, kot jih je bilo v 2014.«
In nadaljuje:
»Želimo si, da bi imeli eno ali dve večji ekipi. Veliko si obetamo od golbala in ženske ekipe odbojke sede. Je pa res, da je konkurenca neusmiljena. Ne le da imamo težave s podmladkom, manjka nam tudi tekmovanj in ciklične vadbe, ker zato preprosto ni sredstev. Dejstvo je, da je paraolimpijski šport naredil velik korak v vrhunskost, zato bo treba biti resnično dober.«
Svoj čas naš paradni šport namizni tenis ne sega več po najvišjih mestih.
»V dani fazi bi lahko rekel, da je malce v krizi. Ključno je, ker v tem hipu nimamo tekmovalke oz. tekmovalca, ki se lahko povsem profesionalno posvetil športu. Namizni tenis je eden od športov, kjer je obilo profesionalcev. V Sloveniji žal to ni mogoče. Zato so trenažni procesi krajši, temu primerni pa rezultati.«
Omenili ste, da nam drastično manj mladih športnic in športnikov. Kako to izboljšati?
»Slovenijo bomo prečesali po dolgem in po čez, da mladim invalidom predstavimo šport na rekreativni in vrhunski ravni. Radi bi jih spravili v gibanje, ker je to zdravo.«
Po novem imamo tudi IPC ambasadorja.
»Pred časom smo se prijavili na razpis IPC-ja za ambasadorje športa invalidov. Predlagali smo Gala Jakiča in bil pri tem uspešni. Gal je bil imenovan za ambasadorja za Slovenijo in širšo regijo. Promoviral bo paraolimpijske športe, za nas pa je pomembno, da smo tudi na ta način vpeti v krovno organizacijo.«
Prava stvar bi bil tudi pravi paraolimpijski center.
»Radi bi ga pridobili. Podali smo več kandidatur, ki so primerne za invalide. Dobili smo nekaj ponudb, ki so ugodne. Ko bomo pregledali vse, sledijo končni dogovori in odločitev KŠT-ja. To bo naš center, ki bo imel urejeno namestitev, na voljo bo športna vadba.«
Tudi letos bo svetovna elita na namiznem tenisu v Laškem.
»To bo že 12-ič, da v Laškem organiziramo tako močan turnir. Prvi koraki so narejeni, delo poteka po planu. Ker je to leto, ko se lovijo norme za POI 2016, pričakujemo rekordno udeležbo.«
To pa ni vse, ko govorimo o smelih načrtih na področju namiznega tenisa.
»V prihodnje si želimo gostiti evropsko in svetovno prvenstvo. To bi bil velik organizacijski zalogaj, a znanje in željo za to imamo. Rabimo le še nekaj naklonjenosti, da se prepozna naša kandidatura za najboljšo!«
V javnost je lažje tudi zavoljo dobrega suporta RTV Slovenije.
»Tudi na področju medijev delamo načrtno. Predvsem pa je RTV Slovenija pokazala, da je lahko tudi šport invalidov del športnega repertoarja in del te bogate športne ponudbe. Hvaležen sem odgovornim ljudem, ki so to prepoznali in nam omogočajo medijsko pozornost. Korak naprej v tej pravi smeri je tudi zakup medijskega prostora za PO 2016.«
Korak naprej je bil storjen tudi na področju marketinga.
»Pred kratkim smo podpisali pogodbo z agencijo CIV, ki že vrsto le uspešno sodeluje s hrvaškim paraolimpijskim komitejem. Sodelovanje je v začetni fazi, so pa že vidni prvi rezultati. V nadaljevanju nas čaka še kar nekaj korakov, da se tudi marketinško podpremo. S 1.1. pa smo stopili v sodelovanje še z oblikovalsko hišo Bruketa&Žunić, ki bo skrbel za grafično in video podobo naše zveze. S temi sistemskimi rešitvami sem zadovoljen.«
Od kje črpate energijo za svoje delo?
»V meni je bila velika želja, da se stvari spremenijo. Iskreno pa nisem vedel, da je zahtevnost funkcije tolikšna in takšna. Potrebuješ veliko znanj in izkušenj. Predvsem pa moraš znati predstaviti, predvsem pa jim dokazati, da ne segamo le po financah, ampak da bi tudi radi predstavili šport javnosti in naredili nekaj dobrega za naš šport.«
Kaj reči letu 2015 na pot?
»Leto 2015 bo zanimivo v smislu financiranja in zagotavljanja možnosti sredstev za možnost preboja na POI 2016.Potekajo pogovori, da če kateremu športu ne uspe, da se sredstva prenesejo na tiste, ki te možnosti še imajo. Žal pa bo za druge neolimpijske šport nekaj manj sredstev, kar pa bomo skušali nadoknaditi v letu 2016. Šport invalidov v Sloveniji vse težje sledi tujini. Vrhunski šport terja organizacijsko urejen sistem, kar pa v nadaljevanju pomeni visoke kotizacije. Ker smo deležni rezov s strani našega glavnega financerja, imamo težave, da zagotovimo konkurenčne pogoje. V tujini te krize ni…«