Gorazd Vecko je ime, ki precej pomeni v svetu športa. Danes vodi za britansko namiznoteniško reprezentanco, ki pili zadnje detajle pred začetkom evropskega prvenstva v Laškem (#EPINT2017, med 26.9. in 5.10.). Vecko pa je tesno vključen tudi v organizacijo odmevnega športnega dogodka.
Kam gre šport invalidov? Kakšen je trend?
„Namizni tenis invalidov je napredoval s svetlobno hitrostjo v vseh državah, zato brez trdega dela ni uspeha. Igrale in igralci so profesionalci, vedo, za kaj delajo in trenirajo. To je njihova služba, dobijo tudi plačo, ker igrajo. Temu pritičejo tudi obveznosti, se razume. V veliko državah je vse več integracije invalidov v svet športa invalidov ni več delitev, med invalidi in neinvalidi.“
Torej se nam obeta izvrstno tekmovanje v Laškem?
„Zagotovo! Evropsko prvenstvo je prvo tekmovanje po prestižu, potem se le stopnjuje: svetovno prvenstvo in paraolimpijske igre.“
Tudi sami stre trenirali v Laškem, ki gosti prvenstvo stare celine.
„Zdaj bomo nekaj dni doma, saj smo v Laškem naredili tisto, kar ponavadi naredimo mesec dni pred velikim tekmovanjem. Vsakič nam prinese uspehe, ni razloga, da jih nam ne bi tudi letos. Priprave v Laškem so potekale izvrstno. Sodelovalo je kar 10 držav, ki so z nami trenirale in si izmenjevale izkušnje. Veliko jih je prišlo tudi zato, da si ogledajo, kje bo prvenstvo, kako bo potekalo ter na kakšni podlagi se bo igralo. Večina pozna Laško, letos bomo igrali na mizah San-ei, uporabljali pa bomo žogice Xushaofa***, ki je bila prva plastična žogica.“
Zakaj vam Laško tako ustreza?
„Laško, saj sami vidite, je pravi raj na zemlji. Veliko je miru, zelenja. Moji igralci se tu počutijo izjemno. Mislim, da so bili v Laškem večkrat kot slovenski igralci. To Laško je naš drugi dom – v hotelu Thermana se trudijo, da imamo optimalne pogoje. Tudi dvorana je na nivoju. Do popolnosti ji manjka še klima, ki naj bi jo dodali prihodnje leto, potem bo primerna za priprave ekipe v katerikoli športu.“
Na kampu v Laškem, tam je bilo kar 10 držav, smo opazili številne sparing partnerje.
„Ko sem gledal obračune na kampu, so moji igralci premagovali sparing partnerje, ki so bili izvrstni slovenski mladi igralci neinvalidi. To je jasen dokaz, da se naša igra razvija in strmo napreduje. Tudi ali predvsem zato nas v Laškem čakajo fenomenalni obračuni, vse skupaj pa bo obeležil tudi bogat spremljevalni program, ki bo iz tekmovanja naredil spektakel.“
Od vaše britanske reprezentance se vedno veliko pričakuje.
„Ker vedno izpolnimo cilje, so ti vedno višji. Fair, ni kaj. Naj nam dajo denar, mi pa se bomo že oddolžili. Letos bi radi v Laškem osvojili 11 kolajn, od tega osem v paraolimpijskih panogah. To je velik izziv za nas.“
Vaše ime pa je povezano tudi z evropskim prvenstvom v namiznem tenisu, ki ga je Slovenija v Kranjski Gori gostila leta 2007.
„Takrat sem bil selektor Slovenije, pri sami organizaciji pa tehnični direktor. Moram reči, da smo pri EPINT 2107 vzeli, kar je bilo dobrega takrat in nadgradili v Laškem, ki bo normalno precej boljše organizirano tekmovanje. Smo pa z EP v Kranjski Gori takrat ogromno pridobili pri razvoju športa invalidov in medijski prepoznavnosti. Finale ženskih ekip je prenašala tudi TV Slovenija, naša ekipa pa je v finalu ugnala Srbijo, ki je danes najboljša ekipa na svetu. Nekje je šlo navzgor, nekje navzdol. A dejstvo je: šport invalidov se profesionalizira! Potrebno ga je spremljat in primerno financirati!“