Po lanskem izjemen evropskem prvenstvu EPINT2017 bo letos med 15. in 21. oktobrom Slovenija, točneje Celje, gostilo še SPINT 2018, svetovno prvenstvo v namiznem tenisu za športnike invalide. Kot se imenitnosti tekmovanja pritiče, ima svetovno prvenstvo svojo eminentno ambasadorko Matejo Pintar Pustovrh, paraolimpijsko prvakinjo s paraolimpijskih iger v Atenah leta 2004.
Veseli in počaščeni smo, da ste prevzeli to vlogo ambasadorke. Lani ste navdušili.
„Kljub temu da sem kar pričakovala to vlogo, saj sta velika dogodka EP in SP, torej EPINT2017 in SPINT2018 zelo blizu, sem bila zelo vesela in počaščena, da sem bila imenovana za ambasadorko svetovnega prvenstva, ki bo oktobra v Celju. Trenutno je to tudi moj najboljši in tudi najlepši stik z namiznim tenisom!
Kaj vam pomeni ambasadorstvo?
„Po eni strani sem to jemala kot veliko odgovornost, da predstavljam paranamizni tenis v Sloveniji in Slovenijo gostom. Kljub temu še vedno poznam zelo veliko ljudi. Tudi po vseh teh letih se nisem počutila kot riba na suhem, ampak sem jih v praksi izkoristila predvsem za druženje z ljudmi, s katerimi sem za nekaj časa izgubila stik, po drugi strani pa si delimo to ljubezen do namiznega tenisa in parašporta.“
Imeli ste izjemno kariero, nastopali ste na paraolimpijskih igrah, svetovnih in evropskih prvenstvih.
„Sam osebno menim, da so paraolimpijske igre nad vsemi tekmovanji, torej tudi pred svetovnim in evropskim prvenstvo. V namiznem tenisu je zelo močan in konkurenčen azijski kontinent, zato je težje doseči medaljo na SP kot na EP. Je pa svetovno prvenstvo kot paraolimpijske igre vsake štiri leta, evropska prvenstva so na dve leti. Razlika v prid svetovnemu prvenstvu je tudi kvalitetni prestiž. Pa tudi organizacija je drugačna. Razlika je, ali pripraviš tekmovanje za svoj kontinent ali cel svet. Svetovno prvenstvo je zagotovo prestižnejše kot evropsko prvenstvo. Prepričana sem, da je Slovenija, torej Zveza za šport invalidov Slovenije-Paraolimpijski komite po vseh zgledno izpeljanih turnirjih v Laškem, več kot dorasel vlogi organizatorja svetovnega prvenstva v Celju in Laškem!“
V času vaše igralske kariere se je na svetovnem prvenstvu borilo za posamične in ekipne naslove, zdaj sta svetovni prvenstvi ločeni.
„Ko sem sama še aktivno igrala, so bila na svetovnih prvenstvih združena ekipna in posamična tekmovanja. Zato so svetovna prvenstva trajala dlje, tudi številčnejša je bila udeležba. Tudi zato se veselim in me zanima, kako bo to izgledalo letos v Celju. Upam in verjamem, da s s tem svetovno prvenstvo ne bo nič izgubilo. Bo pa še bolj do poudarka prišla individualna kvaliteta in ambicija posameznikov v nasprotju z ekipnim duhom, ki smo ga imeli takrat, ko je bilo tekmovanje združeno.“
Na svetovnih prvenstvih je osvojili dve kolajni – dva brona, v posamični (2006) in ekipni konkurenci (2010).
„Svetovna prvenstva so bila moja šibka točka. V vseh teh letih, aktivno sem igralo eno desetletje, sem nastopila na dveh svetovnih prvenstvih. Vsakič sem tja prišla v najslabši formi, obakrat tudi poškodovana. Med vsemi velikimi tekmovanji sem bila na svetovnih prvenstvih najmanj uspešna. Objektivno lahko primerjamo svetovno prvenstvo s paraolimpijskimi igrami. Meni osebno paraolimpijske igre in uspehi tam pomenijo več. Pa še komu drugemu verjetno tudi.“
Kaj lahko pričakujemo od naše trojice Barbara Meglič, Luka Trtnik, Primož Kancler na svetovnem prvenstvu?
„Nazadnje sem jih videla igrati na evropskem prvenstvu, kjer so se Barbara, Luka in Primož izkazali. Priznati pa je treba, da je svetovno prvenstvo povsem drug nivo tekmovanja. Vsi trije naši so se na prvenstvo uvrstili s posebnim povabilom, ne pa prek uvrstitve na svetovni lestvici. Zato bi bilo povsem nerealno, da pričakujemo kolajno. Verjamem, da jih s tem nisem užalila. Bom pa, če jim uspe, med tistimi, ki bo najbolj vesela tega uspeha! Po drugi strani pa si vsi trije zasluzijo ta nastop. Upam, da jih bo igranje doma na domačem svetovnem prvenstvu, prvem za paranamizni tenis v Sloveniji sploh, dvignilo in vzpodbudilo, da dajo iz sebe na tekmovanju tisto najboljše!“
Ste kdaj igrali v Celju?
„Ne. Sem se pa kot gledalka udeležila rokometnih in košarkarskih tekem v dvorani Zlatorog, ki ima izvrstne preddispozicije za navijanje ter dobro vzdušje. Celje je športno mesto. Želim si, da se to potrdi tudi v času svetovnega prvenstva v namiznem tenisu za športnike invalide SPINT 2018!“