Z namenom vzpostavitve dolgoročnega sistema in pogojev za vključevanje mladih invalidov v športne aktivnost, je Zveza za šport invalidov Slovenije Paraolimpijski komite skupaj z Lidlom Slovenija razvila program Postani športnik. Tokrat smo se pogovarjali z paraalpskim smučarjem 18-letnim Jernejem Slivnikom.
Kakšno oceno si zasluži sezona, ki gre h koncu?
„Zelo sem zadovoljen. Škoda le, da so bile odpovedane tekme v Pitzalu, saj bi imel še več odpeljanih tekem. Malce mi je ponagajala tudi poškodba desne rame, a je na srečo hitro minila in me ni ovirala na nastopu na domačem svetovnem prvenstvu.“
V Kranjski Gori ste se dobro odrezali pred domačo publiko, za vas pa je na svetovnem prvenstvu navijal tudi predsednik republike Borut Pahor.
„Super zadovoljen sem z opravljenim v Kranjski Gori, kjer sem še posebej v slalomu dokazal, da sem sposoben za izjemne vožnje, te pa me vodijo bližje svetovnemu vrhu. S tem tempom sem potem nadaljeval tudi v Švici na svetovnem pokalu, kjer sem bil iz tekme v tekmo boljši.“
Kakšen je plan do konca aktualne sezone?
„Želim si čim več snežnih treningov in dobrih voženj. Zdaj sem na tekmah svetovnega pokala v Španiji, sledi še finale svetovnega pokala v Franciji.“
V tej zimi je sneg pozno pobelil Slovenijo.
„Kljub temu sva bila s trenerjem Romanom Podlipnikom konec oktobra že na snegu, trenirala sva na Mölltalu. Niso bili povsem pravi pogoji. Sem pa si želel, da čimpreje nadoknadim tisto, kar tisti najboljši naredijo poleti na ledenikih v Švici ali na treningu na Južni polobli, torej v Čilu in v Argentini. Vesel sem bil, da je decembra zapadel sneg tudi pri nas, ko sem lahko pridno nadoknadil zaostalo.“
Očitno pa sta dobro delala jeseni, ko sta nabirala kondicijo.
„To se je videlo na vsaki tekmi. Celo sezono sem premagal brez bolezni, precej bolj stabilen sem na smučki. Počutim se močno in samozavestno.“
Kdaj dejansko se začne priprava na novo sezono?
„Maja ali junija. Ta del je ključen, zelo pomemben. Če bi bila sredstva, bi bilo dobro, da bi začeli že takrat, najkasneje pa septembra.“
Nekaj zadnjih let uspešno sodelujete s trenerjem Romanom Podlipnikom.
„Ki pa ni le moj trener, ampak na pol že kar član moje družine. Jeseni in pozimi največ časa preživim z njim. Roman dela čudeže. Ko izgleda, da ni rešitve, pa naj si bo to pri opremi, progi za trening, mu vedno uspe najti optimalno rešitev, da nisem nič na slabšem kot konkurenca.“
In nadaljuje:
„Vesel sem, ker ga imam ob sebi. Roman uredi vse, sam pa sem miren in fokusiran, da v situaciji, ko se od mene nekaj pričakuje, napravim dober rezultat. Ne predstavljam si, da ne bi imel Romana.“
Vaš trener zna biti zahteven.
„Zagotovo. To je dobro. Tudi če me drugi hvalijo, bo Roman Podlipnik vedno nekaj našel, kjer bi lahko bilo boljše. To je pravo razmišljanje. Če bi bilo prehitro dobro, bi se zadovoljiv, iz sebe pa ne bi zmogel stisniti maksimuma.“
Prej ste omenili dobro in stabilno zdravstveno stanje, kar je velik plus te sezone.
„Pa tudi samega sebe sem uspel prepričati, da sem sposoben peljati tako, kot to delajo najboljši na svetu.“
Kje so rezerve?
„Predvsem v količini treninga, tu še zaostajamo.“
Se zavedate, da ste vzor in zgled številnim?
„Dejansko mi je super in vse skupaj pozdravljam. Vesel sem, ker vlada zanimanje za šport invalidov, da se o tem govori in piše. Želel bi, da bi s svojim primerom še koga nagovoril in prepričal, da bi se ukvarjal s športom. Z medijskimi obveznostmi pa je tako: zavedam se, da je to del, brez katerega ne gre, zato sem s tem sprijaznjen in z veseljem opravim, kar je pač treba.“
Vemo, da često trenirate tudi z Žanom Kranjcem in Štefanom Hadalinom, nazadnje tudi z Meto Hrovat.
„Fajn je z njimi. So starejši od mene, a še vedno ne toliko, da se ne bi mogli ujeti in razumeti. Treniramo skupaj in jim skušam slediti. Če sem konkurenčen njim, potem bom blizu tudi ostalim.“
Jasno je, da v športu uživate.
„Tu ni dileme. Šport imam rad! Prvo vprašanje po nesreči je bilo, ali bom lahko še smučal. Najbolj sem bil vesel, ker sem izvedel, da je to mogoče!“
Ste eden od ducat ambasadorjev programa Postani športnik, ki sta ga skupaj razvila Zveza za šport invalidov Slovenije Paraolimpijski komite ter Lidl Slovenija. Kaj bi sporočili staršem, ki morda omahujejo, ali je šport primeren za njihove otroke?
„Naj se ne bojijo vprašati in vključiti v šport, ki je dober in koristen za vse nas! Staršem pa še sporočam, naj otroke le spustijo, saj bo šport otrokom le koristil in veliko dal.“
Kaj npr?
„S pomočjo športa sem postal samozavestnejši in samostojnejši. Navadil sem se življenja proč od doma. Potujem, veliko sveta sem videi. Če bi bil navaden najstnik, bi bil zdaj verjetno nekje za računalnikom ali pa na kaki zabavi, zdaj pa sem raje na tekmah in treningih.“
:: Bi se ukvarjali s športom? Tule so vsi podatki in informacije za vas!
Kako usklajevati šport in šolo?
„To mi uspe, ker so mi pri tem v veliko pomoč na Gimnaziji Jesenice. Pomagajo mi, da sem na smučanju lahko fokusiran na šport, v času učenja pa na šolo. Ni nujno, da naredim vse v določenih rokih, a se jih skušam držati in izpolnjevati svoje obveznosti.“
Kaj pa študij?
„Tudi o tem razmišljam.“
Izvemo kaj več?
„Rad bi ostal v šport, nagibam pa se k študiju kineziologije. Časa za dokončno odločitev pa imam še dovolj.“