Na Zvezi za šport invalidov Slovenije – Slovenskem paralimpijskem komiteju (ŠIS-SPK) tudi v šolskem letu 2024/2025 izvajamo program »Paralimpijski šolski dan«, ki je koncept promocije športa invalidov na osnovnih in srednjih šolah. Mladi spoznavajo parašport, se srečujejo s parašportniki in se soočajo z morda dosedaj med njimi tabuizirano temo. V sredo smo bili v Trebnjem na tamkajšnji osnovni šoli.

Mladi so pozorno prisluhnili predstavitvi paralimpijskega gibanja, Matjaž Bartol, sam sicer po rodu prihaja iz streljaj oddaljen Mirne, jim je predstavil svojo navdihujočo življenjsko zgodbo. Mladi so se preizkusili v igranju košarke na vozičkih, dvoranskem balinanju, odbojki sede in golbalu.

“Za paralimpijski športni dan smo se članice aktiva odločile na priporočilo kolegice, ki je pretekla leta poučevala na drugi šoli. Pohvalila je izvedbo športnega dne. Zamisel o izvedbi športnega dne se nam je zdela odlična tudi za učence 1. razreda, saj smo mnenja, da je za učence zelo dobro, da se že kmalu srečajo z ljudmi, ki so malce drugačni od ljudi, z njimi se namreč večina izmed njih redko vsakodnevno srečuje. Tako imajo možnost spoznati ljudi s pridobljeno in prirojeno invalidnostjo, na konkretnih primerih pa ugotavljajo, s kakšnimi ovirami se srečujejo v vsakdanjem življenju in se učijo sobivanja z njimi. Zaradi konkretnih izkušenj je manj možnosti za nepotrebne predsodke in stereotipe.  Športni dan je bil odlično izpeljan (časovno in organizacijsko). Kljub številčnosti (135 učencev) so imeli možnost vsi aktivno sodelovati, saj so bili razdeljeni v manjše skupine. Učencem je bil športni dan všeč. Brez predsodkov so spremljali življenjsko zgodbo športnika, ki jo je prilagodil glede na starost otrok. V spomin se jim je vtisnilo, kaj vse zmore in koliko volje premore. Zelo radi so sodelovali in se preizkušali v različnih parašportih. Še posebej všeč jim je bil poligon za slepe in košarka na vozičkih,” se nam je oglasila Klavdija Livk, učiteljica na OŠ Trebnje.

PŠD-je podpira naš partner Zavarovalnica Triglav, projekt sofinancira tudi Fundacija za šport.

Društvo za kulturo inkluzije je podizvajalec programa.

Print Friendly, PDF & Email