Bloudkove nagrade, najvišja državna priznanja za šport, so drevi v Cankarjevem domu v Ljubljani prejeli Franček Gorazd Tiršek, Živa Lavrinc in Dejan Fabčič ter Andreja Leški in Toni Vodišek. Do Bloudkovih nagrad tudi ekipa kajakašev v spustu 3xK1 v postavi Nejc Žnidarčič, Anže Urankar in Simon Oven za vrhunski mednarodni dosežek ter Janez Vodičar in Irena Rosa za življenjsko delo v športu.
Nagrajeni tudi decembra lani
Franček Gorazd Tiršek je bil lani decembra izbran že osmič tudi za Parašportnika leta, prvič je parašportnica leta postala Živa Lavrinc, Dejan Fabčič pa je skupaj z Živo prejel nagrado za ekipo leta.
Po noveli zakona o Bloudkovih nagradah, ki jo je brez glasu proti lani sprejel državni zbor, je športnica ali športnik, ki osvoji olimpijsko, paralimpijsko medaljo, medaljo na olimpijadi gluhih in naglušnih ali medaljo na šahovski olimpijadi samodejno prejemnik Bloudkove nagrade.
Podelili so še deset plaket, dobili so jih Maja Dolenc, Savo Strmole, Jane Jože Stvarnik, paraplezalka Manca Smrekar, Janez Mohorčič, Franci Koglot, Žiga Lin Hočevar, Luka Lenič, Roman Gradišek in Peter Sitar.
Prejemnike Bloudkovih priznanj sta nagovorila predsednica Slovenije dr. Nataša Pirc Musar in minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, poročilo pa je podal predsednik odbora za podeljevanje Bloudkovih priznanj Viktor Grošelj.
“Letos mineva 60 let od prve podelitve Bloudkovih priznanj. Častitljiva okrogla obletnica daje najvišjim državnim priznanjem še dodaten pomen in žlahtnost. Poimenovana so po Stanku Bloudku, velikanu slovenskega športa med obema svetovnima vojnama in vse do njegove prezgodnje smrti leta 1959,” je pojasnil Grošelj.
Letos je do razpisnega roka prispelo 64 predlogov oziroma nominacij, od tega kar 52 za Bloudkovo nagrado. “Vesel sem, da je bil predlog Bloudkovega odbora, da se v letu olimpijskih iger število nagrad lahko poveča za vse prejemnike olimpijskih medalj, ob soglasju vseh političnih opcij v našem parlamentu tudi izglasovan. To je seveda odboru nekoliko olajšalo delo. A še vseeno smo nagrado lahko podelili le trem od oseminštiridesetih nominirancev,” je dodal Grošelj.
Finančna vrednost nagrade in plakete je enaka kot lani, nagrada prinaša 11.451 evrov in dodatek k pokojnini, plaketa pa 3817 evrov. Vodstvo ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport je zagotovilo dodatna finančna sredstva in s tem povečala proračun s 84.000 evrov na 118.327 evrov.
Voditeljica prireditve, ki jo je ob šestdesetletnici neposredno prenašala nacionalna televizija, je bila Bernarda Žarn. Ob spremljavi glasbenega Big banda slovenske vojske sta peli Nina Strnad in Maja Keuc. Režiser in scenarist prireditve je bil Andrej Stražišar iz družbe za umetniško ustvarjanje Teater, tekste sta napisala Filip Gudej in Urša Žlindra.
Tekst: STA
Foto: Sportida